Ewangelia na 3 września 2021 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 3.09.2021 wg św. Łukasza 5, 33-39 z komentarzem:

Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa:

„Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją”. A Jezus rzekł do nich: „Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli”. Opowiedział im też przypowieść: „Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego.

Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków. Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze”.

Komentarz do Ewangelii na 3 września:

Różni ludzie przyglądali się Jezusowi. Wśród nich były także osoby bardzo pobożne, poważnie traktujące praktyki religijne. Patrząc na Chrystusa i Jego uczniów, zauważyli coś, czego nie rozumieli, co odróżniało ich od innych grup. Chieli to zrozumieć, dlatego przyszli do Jezusa, i zapytali, dlaczego właśnie tak postępuje. Jak reagujesz, gdy nie potrafisz zrozumieć motywów zachowania innych osób?

Jezus czując szczerość zadawanych pytań, odpowiada dokładnie i obrazowo. Traktuje ich z szacunkiem, chce, by Go zrozumieli. Wyjaśnia prawdę najprościej, jak może. Pewnie czasem także i ciebie różni ludzie pytają o motywy twoich zachowań. Jak wtedy reagujesz: czy masz cierpliwość, by im odpowiedzieć, chcesz, by cię zrozumieli? Czy też zbywasz ich półsłówkami?

W pytaniu faryzeuszów postawa Jezusa została porównana z zachowaniem innych ludzi. Chrystus odpowiadając, nie mówi, że Jego zachowanie jest najlepsze, a inni się mylą. Wskazuje raczej na coś innego: wiele rzeczy zależy od czasu i ludzi. Zastanów się, czy pozwalasz innym ludziom być sobą, postępować według ich najlepszego rozeznania? A może wolisz narzucać i osądzać? Na koniec porozmawiaj z Panem Jezusem o sytuacjach, w których trudno było ci zrozumieć innych. Możesz poprosić także o większą cierpliwość i wyrozumiałość wobec innych.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *