Ewangelia na 3 stycznia 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 3.01.2017 wg św. Jana 1, 29-34 z komentarzem:

Nazajutrz Jan zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: „Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”.

Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi».  Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim.

Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: „Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym”. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».

Komentarz do Ewangelii 3 stycznia:

Wbrew pozorom dobro trudno dostrzec. Próżno szukać w mediach „dobrych ludzi”. Ci dobrzy ludzie są jednak pośród nas. Czy potrafisz ich dostrzec? Czy zastanawiasz się, co może nimi kierować? Nieraz dobro okazuje się kontrowersyjne, a jednak ktoś się go świadomie podejmuje. Dlaczego?

Jezusa z pewnością otaczała pewna aura, która pociągała ludzi. Jednak dopiero Jan Chrzciciel był w stanie rozpoznać to, co w Jezusie najważniejsze – obietnicę mesjańską. Jan szybko odkrył to, co dla pozostałych ludzi było ukryte. W każdym człowieku jest Bóg. Czy to widzisz? Czy może jest to wciąż dla Ciebie ukryte?

Oczywiście, że nie istnieją ludzie bez grzechu. Nigdy nie istnieli. Ale to wcale nie przeszkadza w czynieniu dobra. Czy patrząc dzisiaj na św. Pawła, Augustyna, Ignacego rozpamiętujemy ich wady? Jezus również przypomina, że będziemy sądzeni z dobra, które wyświadczmy, lub którego zaniechamy, bardziej niż ze zła, będącego wynikiem naszych słabości. Proś dzisiaj o łaskę dostrzeżenia Boga w drugim człowieku oraz by zawsze pamiętać, że to dobre, czasem kontrowersyjne w oczach innych działanie, jest tym, co najbardziej upodabnia nas do Jezusa. Oby o nas też można było powiedzieć „oto Boży człowiek!”.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *