Ewangelia na 29 stycznia 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 29.01.2023 wg św. Mateusza 5, 1-12a z komentarzem:

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie”.

Komentarz do Ewangelii na 29 stycznia

Może się wydawać dziwne, że ci błogosławieni Jezusa to nie są nieskazitelni, przestrzegający przepisów prawa porządni obywatele… W każdym razie o takich Jezus nie mówi… Tacy nie potrzebują umocnienia.

O, gdyby wszyscy byli cisi, miłosierni, czystego serca i wprowadzali pokój, to na świecie byłby raj. Ale Jezus mówi też o smutnych, cierpiących dla sprawiedliwości, znoszących urągania… Jezus wie, że na ziemi doświadczamy też zła. On zapewnia, że mimo wszystko możesz być Błogosławionym…

Zastanów się, które z ośmiu błogosławieństw jest szczególnie skierowane do ciebie. Możesz być cichym, wprowadzać pokój… A twoje starania mogą, oprócz ciebie, zmienić jeszcze kogoś. Zamiast gorszyć, możesz kogoś uświęcić. Kościół ogłasza świętych, abyśmy mogli na nich popatrzeć i nimi się zainspirować. Czy potrafisz inspirować innych do czynienia dobra, do miłości? Nie musisz dokonywać wielkich czynów! Każdy uczynek miłosierdzia wobec najsłabszego, pocieszenie smutnego, obrona atakowanego, modlitwa za potrzebującego, przybliża cię do Jezusa i czyni Błogosławionym.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *