Ewangelia na 29 marca 2022 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 29.03.2022 wg św. Jana 5, 1-16 z komentarzem:

Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. W Jerozolimie zaś jest przy Owczej Bramie sadzawka, nazwana po hebrajsku Betesda, mająca pięć krużganków. Leżało w nich mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych. Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już dłuższy czas, rzekł do niego: „Czy chcesz wyzdrowieć?”

Odpowiedział Mu chory: „Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. W czasie kiedy ja dochodzę, inny wstępuje przede mną”. Rzekł do niego Jezus: „Wstań, weź swoje nosze i chodź!” Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje nosze i chodził. Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: „Dziś jest szabat, nie wolno ci dźwigać twoich noszy”. On im odpowiedział: „Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje nosze i chodź”.

Pytali go więc: „Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?” Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu. Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: „Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło”. Człowiek ów odszedł i oznajmił Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że czynił takie rzeczy w szabat.

Komentarz do Ewangelii na 29 marca

Jezus spotyka nad sadzawką człowieka, który od dawna liczy, że uzdrawiająca moc wody dosięgnie i jego. Jest wytrwały, choć od wielu lat nie znalazł się nikt, kto pomógłby mu wejść do uzdrawiającej wody. Być może czuje się przez to niewiele wart, gorszy od innych, pomijany. Mimo wszystko ciągle wypatruje tego, kto się nad nim zlituje. Jak reagujesz na niepomyślny obrót twoich spraw?

Jezus pochyla się nad potrzebującym człowiekiem. Wyławia go spośród tłumu, chory staje się zauważony. Oprócz uzdrowienia otrzymuje jednak coś istotniejszego – oczyszczenie duchowe. Jezus upomina go, aby zmienił swoje życie tak, aby nie utracić czegoś cenniejszego niż sprawność fizyczna. Czy byłbyś gotów bez wahania odpowiedzieć Jezusowi „tak” na jego pytanie o „wyzdrowienie”, czyli zmianę twojego dotychczasowego życia na lepsze?

Poprzez krytykę paralityka faryzeusze wyrażają złość, że Jezus działa w szabat. Nie dostrzegają tego, że miłosierdzie względem bliźniego może być ważniejsze niż twarde i surowe przestrzeganie zasad. Uzdrawiając paralityka, Jezus pokazuje, że prawdziwym sprawdzianem wiary jest działanie pełne miłości i pomoc okazana drugiemu człowiekowi. Słuchając raz jeszcze Ewangelii, zastanów się, czy potrafisz „pójść pod prąd “, kiedy trzeba pomóc drugiemu człowiekowi. Poproś Jezusa o dar rozeznania w życiu tego, co w danej chwili jest najistotniejsze.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *