Ewangelia na 28 sierpnia 2018 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 28.08.2018 wg św. Mateusza 23, 23-26 z komentarzem:

Jezus przemówił tymi słowami: «Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz zaniedbaliście to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę.

To zaś należało czynić, a tamtego nie zaniedbywać. Ślepi przewodnicy, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości.

Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta».

Komentarz do Ewangelii na 28 sierpnia:

Jezus raczej nie byłby mistrzem dyplomacji w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Publiczne zwracanie uwagi, pouczanie, podważanie autorytetu i wiarygodności, obraźliwe epitety… Robił to wszystko, czego dzisiejsza psychologia odradza w relacjach międzyludzkich.

Pomyśl, że ktoś publicznie nazywa cię hipokrytą. Że zdziera z twojej twarzy maskę świętości wobec wszystkich, którzy cię szanowali. Stwierdza, że jesteś zdziercą, oszustem. Krytykuje cię przy wszystkich. Pięści niektórych faryzeuszy same zaciskały się do bicia. Czy trudno się temu dziwić?

Kiepska dyplomacja Jezusa, po początkowym oburzeniu, może wywołać tylko dwa efekty. Może otworzyć komuś oczy, wywołać słuszne poczucie winy i skłonić do nawrócenia. Na pewno było wielu takich, na których te słowa podziałały jak kubeł zimnej wody. Inni jednak zamknęli się całkowicie. Zaczęli marzyć o zlikwidowaniu bezczelnego proroka. Spróbuj pochodzić w sercu z dzisiejszym tekstem. Porozmyślać o Jezusie z dzisiejszej sceny.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *