Ewangelia na 25 sierpnia 2018 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 25.08.2018 wg św. Mateusza 23, 1-12 z komentarzem:

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią.

Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi.

Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Komentarz do Ewangelii na 25 sierpnia:

Stojąc w tłumie, może chciałbyś być taki, jak Jezus w momencie, gdy przemawia, a wszyscy są w Niego wpatrzeni i wsłuchani. Może pytasz się siebie, co zrobić, by ludzie cię lubili, uważali za autorytet, aby cię słuchali i liczyli się z twoim zdaniem. Co robisz, aby zdobyć ludzką uwagę i sympatię?

Jezus demaskuje faryzeuszów i uczonych w Piśmie. Wykorzystywali oni religię i swoją pozycję w społeczeństwie nie do służby ludziom, lecz do zaspokajania swojej próżności, budowania poczucia własnej wartości, zwalniania się z trudów, które towarzyszą zwykłym ludziom. Czy zdarza ci się funkcjonować w ten sposób?

Jezus pragnie, aby Jego uczniowie pojmowali siebie jako braci i siostry, dzieci jednego Ojca. Choć sam określa się jako Nauczyciel i Mistrz, to jednocześnie stwierdza, że nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć. Braterstwo i wzajemna służba mają być cechami wyróżniającymi tych, którzy idą za Nim. Jak dzisiaj mógłbyś się wyróżnić w służbie dla innych? Proś Pana Jezusa o łaskę uzdrowienia z pychy i próżności, która tyle razy cię izolowała i czyniła osamotnionym. Proś Go o ducha braterstwa i służby innym z miłości do Niego.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *