Ewangelia na 22 października 2021 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 22.10.2021 wg św. Łukasza 12, 54-59 z komentarzem:

Jezus mówił do tłumów:

„Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: „Deszcz idzie”. I tak się dzieje. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: „Będzie upał”. I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże chwili obecnej nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?

Gdy idziesz do sprawującego władzę ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie zaciągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni pieniążek”.

Komentarz do Ewangelii na 22 października

Chmury napływające z zachodu, znad Morza Śródziemnego, zazwyczaj niosły ze sobą deszcz. Wiatr z południa przynosił gorące powietrze pustyni. Słuchający Jezusa wiedzieli o tym. Nie potrzebowali śledzić prognoz pogody, bo uczyli się rozpoznawać jej zapowiedzi od dziecka. A ty jak sprawdzasz rano pogodę? Wyglądasz przez okno, wychodzisz na balkon, czy nie odsłaniając rolet, patrzysz w ekran telefonu?

Słuchający Jezusa nie potrzebowali pośredników, co nie oznacza, że wcześniej nie potrzebowali nauczycieli czytania znaków z nieba. Ktoś im musiał powiedzieć, co one oznaczają i jak je rozpoznawać. Jezus odwołuje się do tego doświadczenia, przenosząc znaki z nieba na płaszczyznę duchową. Jego pytanie dotyczy ich duchowej drogi. Jezus pyta swoich słuchaczy (albo rozmówców): Jaka jest wasza formacja, skoro nie widzicie tego, co się wokół was dzieje? Kim są wasi nauczyciele? To jest dobry moment, aby samemu sobie zadać takie pytania.

Drugie pytanie Jezusa powiązane jest z pierwszym i dotyczy samodzielności. Dlaczego sami nie potraficie rozeznać? Jezus nie pyta o to, dlaczego nie słuchają nauczycieli życia duchowego, dlaczego nie odwołują się do autorytetów, ale pyta, dlaczego samodzielnie nie rozróżniają między dobrem a złem. Dobra formacja prowadzi do samodzielności, dobry nauczyciel uczy bycia wolnym. Popatrz teraz na swoje życie duchowe. Bóg ci ufa i wierzy w twoje kompetencje. Co czujesz, gdy sobie to uświadamiasz? Porozmawiaj z Jezusem o twojej relacji z Nim. O wolności i samodzielności w tej relacji.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *