Ewangelia na 22 lipca 2022 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 22.07.2022 wg św. Jana 20, 1. 11-18 z komentarzem:

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Stała ona przed grobem, płacząc. A kiedy tak płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?»

Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?» Ona zaś, sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go zabiorę». Jezus rzekł do niej: «Mario!» A ona, obróciwszy się, powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Mój Nauczycielu!

Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”». Poszła Maria Magdalena i oznajmiła uczniom: «Widziałam Pana», i co jej powiedział.

Komentarz do Ewangelii na 22 lipca

Maria Magdalena swoim zachowaniem po śmierci Jezusa pokazuje, jak ważny był dla niej Pan. Jako jedna z pierwszych osób pobiegła do grobu po ukrzyżowaniu, gdy tylko skończył się szabat. Przekonana, że ciało Jezusa zabrano, była gotowa sama przenieść je z powrotem. A kiedy Zmartwychwstały ukazał się jej i posłał do uczniów, posłusznie spełniła Jego polecenie. Oddanie Jezusowi przejawia się w takich konkretnych sytuacjach. A ty, w jaki konkretny sposób możesz dziś pokazać, że jesteś uczniem Jezusa?

Przywiązanie Marii Magdaleny do Jezusa wyraża się w jej emocjach. Na widok pustego grobu płakała z tęsknoty i bezradności. I wtedy przyszedł do niej z pocieszeniem sam Zmartwychwstały. Jednym czułym słowem, wymawiając jej imię, przywrócił jej radość. Do ciebie również Jezus zwraca się po imieniu, jak do bliskiej osoby. Jakie emocje to w tobie wywołuje?

W kilku słowach dzisiejszej Ewangelii Jezus pokazuje, że traktuje nas jak rodzinę. O uczniach mówi, że są Jego braćmi, o Bogu zaś – że jest Bogiem i Ojcem Jego samego i naszym. Słuchając ponownie Ewangelii, zwróć uwagę, jakie emocje budzą się w tobie, gdy słyszysz o takiej bliskości z Jezusem. Porozmawiaj z Jezusem o tym, jak dziś przeżywasz relację z Nim.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.