Ewangelia na 20 stycznia 2020 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 20.01.2020 wg św. Marka 2, 18-22 z komentarzem:

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: „Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?”

Jezus im odpowiedział: „Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo mają pośród siebie pana młodego. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.

Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i gorsze staje się przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki. Wino się wylewa i bukłaki przepadną. Raczej młode wino należy wlewać do nowych bukłaków”.

Komentarz do Ewangelii na 20 stycznia:

Uczniowie Jana i faryzeusze stawiają Jezusowi pytanie dotyczące przestrzegania tradycji. Jest w nim ukryty zarzut lekceważenia zasad ustalonych w Prawie. Przyjrzyj się swojemu życiu i spróbuj rozpoznać dwa lub trzy przyzwyczajenia, które są dla ciebie istotne. Czy zdarzało ci się z nich rezygnować, bo uważałeś, że jest jakaś wartość ważniejsza od nich?

Jezus nie przekreśla zwyczajów i tradycji. Mówi: „Lecz przyjdzie czas, kiedy […] będą pościć”. Wskazuje przede wszystkim na wagę tego, co się wydarza tu i teraz. Właśnie teraz Jezus jest przy tobie, dlatego najważniejsze jest to, co teraz masz do zrobienia. Jak myślisz, co to jest?

Trwanie przy pewnych zwyczajach w zmieniającej się rzeczywistości może rodzić napięcia. Spróbuj sobie uświadomić, czy któreś z twoich przyzwyczajeń może być przyczyną trudności na drodze do Boga. Co mógłbyś zrobić, by je zmienić? Poproś Boga o łaskę wsłuchiwania się w Jego zaproszenia, zwłaszcza te do podjęcia zmian w życiu. Poproś o gotowość i siły do ich realizacji.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *