Ewangelia na 2 marca 2021 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 2.03.2021 wg św. Mateusza 23, 1-12 z komentarzem:

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: „Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać.

Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.

Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.

Komentarz do Ewangelii na 2 marca:

„Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie”. Głównym problemem faryzeuszy było to, że mówili jedno, a czynili drugie. Jezus w swej mowie ukazuje ich błąd i grzech hipokryzji. Nie mógł się zgodzić na taką postawę, bo przyszedł ukazać Prawdę, również prawdę o nas samych.

Pewnie irytujesz się, gdy widzisz postawę faryzejską w Ewangelii, ale czy nie jest ci ona znajoma? Jak często widzisz, że ktoś postępuję zupełnie inaczej niż mówi? A może nawet nie trzeba daleko szukać i wystarczy spojrzeć na siebie, na swoje życie i odpowiedzieć na pytanie, czy jest we mnie stuprocentowa szczerość wobec innych, Boga i siebie?

Jezus nie przyszedł na świat, aby potępiać, ale aby dać świadectwo Prawdzie. Ty również jesteś do tego wezwany. By objawiać Prawdę tam, gdzie kryje się fałsz, nawet za cenę utraty reputacji czy odrzucenia. Przede wszystkim musisz zacząć od siebie, od szczerego rachunku sumienia ze swych słów i czynów, aby Prawda zamieszkała w tobie i była świadectwem tam, gdzie jest odrzucana. Na koniec proś Boga, byś potrafił żyć w pełni życiem przesyconym Prawdą.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.