Ewangelia na 17 lipca 2018 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 17.07.2018 wg św. Mateusza 11, 20-24 z komentarzem:

Jezus począł czynić wyrzuty miastom, w których dokonało się najwięcej Jego cudów, że się nie nawróciły. «Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno w worze i w popiele by się nawróciły.  Toteż powiadam wam: Tyrowi i Sydonowi lżej będzie w dzień sądu niż wam.

A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz. Bo gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały, przetrwałaby aż do dnia dzisiejszego.

Toteż powiadam wam: Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie»

Komentarz do Ewangelii na 17 lipca:

Mocne słowa Jezusa często przechodzą w nas bez echa. Zgodnie z dzisiejszą modą na bezstresowość i pozytywność bardziej wolimy skupiać się na rzeczach miłych i sympatycznych. Tych, które nie wymagają od nas większego wysiłku. Prawda zawsze jest wymagająca. Zastanów się, czy w swojej duchowości nie uciekasz od trudu i nie odkładasz nawrócenia na później. Czy nie traktujesz wiary i nauki Kościoła wybiórczo?

Wbrew popularnym nieraz przedstawieniom Jezus nie był ani furiatem, ani też typem człowieka, który nigdy nikogo nie chce urazić. Był normalny, nie uciekał od tego, jak się rzeczy mają. A człowieka znał doskonale. Mówił o nim i jego kondycji wyłącznie prawdę. Jezus jest Prawdą, więc gdyby jej nie głosił, zaprzeczałby samemu sobie. Tym razem krzyczy: biada tobie! Nieraz potrzebujemy mocnych słów, które nami wstrząsną na tyle, by przemienić to, co potrzebuje w nas nawrócenia. Co to jest u ciebie?

Jezus mówi: „Aż do Otchłani zejdziesz!”. Czy Jego słowa to straszenie ludzi piekłem? Nic podobnego, jest to raczej ukazanie naturalnych konsekwencji naszego postępowania. Bo karą za grzech jest śmierć i przez ostatnie dwa tysiące lat nic się w tym względzie nie zmieniło. Gdzie w tym jest radosna nowina? W tym, że Jezus przyszedł na świat i umarł za twoje grzechy, abyś się nawrócił i miał życie wieczne. Tylko czy ze swojej strony robisz wszystko co konieczne, aby to życie otrzymać? Proś o łaskę przemiany, nawrócenia, tam gdzie jest to jeszcze konieczne w twoim życiu.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *