Ewangelia na 17 lipca 2016 z komentarzem

Ewangelia z 17.07.2016 wg św. Łukasza 10,38-42 z komentarzem:

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła:

«Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego.

Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

Komentarz do Ewangelii:

Gdyby nie Marta, która zaprosiła Jezusa, nie miał by kto stworzyć przestrzeni do spotkania. To spotkanie stało się początkiem wielkiej przyjaźni. Troska kobiety jest nieprzeceniona. Tylko ona potrafi być tak zapobiegliwa i troskliwa w obejściu z innymi. Czy widzisz, że i w twoim życiu są takie kobiety – babcie, matki, siostry, żony? Kobiety, które tworzą twój dom? Wyrzut Marty niesie w sobie posmak goryczy, której wysiłki nie spotykają się z uznaniem. To wyrzut niedocenionej troski. To coś z gatunku matczynego wyrzutu na widok naszych dziurawych spodni, nietkniętego obiadu, czy zapaskudzonego dywanu. To jest wyrzut niedocenionej miłości wyrażonej w codziennym życiu.

Jezus usprawiedliwia postawę Marii, choć zgodnie z ówczesną kulturą, racja była po stronie starszej siostry. Jezus doskonale wie, dlaczego Marta tyle wysiłku wkłada w Jego ugoszczenie, zna jej serce. Wie również, że we wszystkim jest niezbędna refleksja. Bez owego „tylko jednego”, możemy zagubić się w życiu. To refleksja, spotkanie z Jezusem jest dopełnieniem naszych wszystkich aktywności.

Zwróć dzisiaj uwagę na miłość okazywaną Ci w prostych gestach. Miłość zawiera się w na pozór banalnych czynnościach. Wyraża jednak coś więcej niż tylko troskę o to, byś miała co zjeść na drugie śniadanie. Zatrzymaj się na chwilę, dostrzeż to. Dziękuj Bogu za takich przyjaciół.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

1 komentarz do “Ewangelia na 17 lipca 2016 z komentarzem

  1. Jedno zdanie, a tak wiele mówi:
    „Zwróć dzisiaj uwagę na miłość okazywaną Ci w prostych gestach”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *