Ewangelia na 15 stycznia 2018 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 15.01.2018 wg św. Marka 2, 18-22 z komentarzem:

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?» Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi?

Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.

Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i robi się gorsze przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki; i wino przepadnie, i bukłaki. Lecz młode wino należy lać do nowych bukłaków».

Komentarz do Ewangelii 15 stycznia:

Czasami proste nieporozumienia potrafią zepsuć atmosferę dobrze zapowiadającego się spotkania. Niedzielny obiad. Zupa przesolona, ciasto nie wyszło, ktoś powiedział coś niestosownego o fryzurze gospodyni. Chcieliśmy naprawdę dobrze spędzić ten czas. Tak się staraliśmy! Ale problem leży gdzie indziej. Z jakim nastawieniem przyszedłeś na ten obiad? Spotkać się z bliskimi, czy tylko po to, by nie zrobić komuś przykrości?

Faryzeusze, ludzie pobożni i znający przykazania, spotykając Jezusa wynajdują drugorzędne problemy. W jakiej pozycji stawiają siebie i Jezusa? Kogo chcą spotkać? Mesjasza czy mąciciela? Oni nie szukają prawdy, nie szukają spotkania. Chcą ustawić Jezusa i jego uczniów po swojemu, wtłaczając ich w swoje wyobrażenia.

Odpowiedź Jezusa odnosi się do dwóch spraw: do Boga i do człowieka. Jeśli chcemy spotkać Boga, musimy pamiętać, że Jego inicjatywa jest zawsze bogatsza niż nasze o Nim wyobrażenia. Podobnie jest z bliźnimi. Nie będziemy ich szanować, jeśli akceptujemy ich na tyle, na ile „pasują” do naszych wyobrażeń i spełniają nasze oczekiwania. Zapytaj się dzisiaj, jaki masz stosunek do swoich najbliższych? Czy cieszysz się ich obecnością? Czy wierzysz, że Bóg dał ich tobie? W nich jest Bóg! Prawdziwa chrześcijańska radość to wychwalanie Boga w spotkaniu z innymi ludźmi.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

1 komentarz do “Ewangelia na 15 stycznia 2018 z komentarzem

  1. Przypowieści o nowej łacie i nowym winie na pierwszy rzut są niezrozumiałe. Przynajmniej dzisiaj. Trzeba zatrzymać się i poszukać związku z pytaniem pobożnych ludzi do Jezusa. Uważam, że Pan odpowiedział im „zastygliście w jakimś starym, narzuconym wam zwyczaju i uważacie go za ostateczny, bezwarunkowy dla wszystkich bezwzględny wymóg. A nie jesteście wrażliwi ani podatni żeby zrozumieć coś nowego co się wam mówi, co widzicie. Brak wam delikatności i świeżości, brak samodzielności, więc to co my tu przeżywamy zaledwie was gorszy, nie pasuje do waszej normy, ale to ta wasza norma jest stara i dziurawa. Dlatego nie mam wam nic do powiedzenia abyście jeszcze bardziej nie podupadli na duchu, w zgorszeniu. – Nie powiedział im: „Jestem od Boga i aranżuję Boże zwyczaje, ale wy uważacie siebie samych za posiadaczy ostatecznej prawdy i normy i chcielibyście Mnie pouczać zamiast przypatrzeć się i zrozumieć, pojąć co się dzieje, że coś nowego. Zwyczajnie nie macie zdolności odczuć sercem ani pojąć umysłem Kim Jestem.” – przynajmniej obecnie.
    Pan Jezus nie obrażał i nie poniżał niechętnych, lecz jednak na tamte warunki prawych ludzi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *