Ewangelia na 14 sierpnia 2016 z komentarzem

Ewangelia z 14.08.2016 wg św. Łukasza 12,49-53 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął. Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie.

Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam.

Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej”.

Komentarz do Ewangelii:

Wyobraź sobie Jezusa, który rozmawia ze swoimi uczniami. Mówi o tym, co jest dla Niego najważniejsze. Przyjrzyj się dokładnie tej scenie. Co Jezus robi? W jaki sposób mówi? Co wyrażają Jego oczy? Następnie zwróć uwagę na zgromadzonych wokół Niego uczniów: jak się zachowują? Czy podzielają Jego zapał? Jezus chce zapalić nasze serce gorącą miłością do Boga. Obrazem tego może być para zakochanych. Przyjrzyj się ich gorącym pragnieniom by ciągle być razem. Ich niecierpliwości, gdy czekają na spotkanie. I ich radości, gdy w końcu są razem.

Jednak nie wszyscy rozumieją dobrze posłannictwo Jezusa. Niektórzy Mu się sprzeciwiają. Stąd właśnie wynika podział, o którym mówi Jezus. Może nastąpić moment, kiedy będziesz musiał wybierać pomiędzy wiernością Bogu, a dobrymi relacjami z innymi. Dlatego Jezus zawczasu uprzedza swoich uczniów o trudnościach. Nie dlatego, aby mogli jeszcze się wycofać, ale by mogli się przygotować. By pamiętali, co dla nich jest najważniejsze i szukali sił, aby za tym pójść. Zastanów się, w jaki sposób przygotowujesz się na nadchodzące trudności? A może w ogóle nie dopuszczasz do siebie myśli o nich?

Porozmawiaj z Panem Jezusem o tym, co się działo w czasie tej modlitwy. Możesz też Go prosić, by zesłał swego Ducha, który rozpali Twoje serce i pomoże Ci przejść przez trudności.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *