Ewangelia na 14 listopada 2016 z komentarzem

Ewangelia z 14.11.2016 wg św. Łukasza 18, 35-43 z komentarzem:

Kiedy Jezus zbliżył się do Jerycha, jakiś niewidomy siedział przy drodze i żebrał. Gdy usłyszał, że tłum przeciąga, dowiadywał się, co się dzieje. Powiedzieli mu, że Jezus z Nazaretu przechodzi. Wtedy zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Ci, co szli na przedzie, nastawali na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!»

Jezus przystanął i kazał przyprowadzić go do siebie. A gdy się zbliżył, zapytał go: «Co chcesz, abym ci uczynił?» Odpowiedział: «Panie, żebym przejrzał».

Jezus mu odrzekł: «Przejrzyj, twoja wiara cię uzdrowiła». Natychmiast przejrzał i szedł za Nim, wielbiąc Boga. Także cały lud, który to widział, oddał chwałę Bogu.

Komentarz do Ewangelii 14 listopada:

Wyobraź sobie, że jesteś w grupie osób idących za Jezusem. Postaraj się zobaczyć tę scenę najdokładniej jak możesz: gdzie jesteś? Jak daleko od Jezusa? Kto jest wokół ciebie? Co robisz, gdy idziesz w tym tłumie? Na czym jesteś skupiony? Czy dostrzegasz rzeczy wokół, poza grupą?

Nagle słychać czyjeś wołanie. Ktoś zakłóca spokój pochodu. Nic więc dziwnego, że próbują uciszyć natręta. Przecież oni idą z Chrystusem, a oto jakiś żebrak chce, żeby Jezus się nim zainteresował. Mimo próśb i gróźb nie ustaje. Coraz głośniej i bardziej natarczywie wyraża swoje żądania. Atmosfera robi się coraz mniej przyjemna. Wejdź w tę scenę. Gdzie jesteś i co robisz? Jakie reakcje budzi w tobie ten niewidomy?

W końcu Jezus „kapituluje” wobec próśb niewidomego. Słowa: „Proście, a będzie wam dane” spełniają się. Jezus zaczyna rozmowę z niewidomym. Pyta, co ma mu uczynić? Jak może mu pomóc? Człowiek wyraża swoją prośbę… i natychmiast zostaje wysłuchana. Zebrani wokół ludzie są pełni zdumienia. Widzą w tym działanie Boga i oddają Mu chwałę. A jak ty reagujesz na ten cud? Wielbisz Boga, nie dowierzasz czy może szukasz racjonalnego wytłumaczenia? Na koniec porozmawiaj z Panem Jezusem o tym, czego doświadczyłeś w tej modlitwie. Możesz go prosić o to, byś zawsze szedł jak najbliżej Niego.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *