Ewangelia na 14 grudnia 2018 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 14.12.2018 wg św. Mateusza 11, 16-19 z komentarzem:

Jezus powiedział do tłumów: «Z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przesiadujących na rynku dzieci, które głośno przymawiają swym rówieśnikom: „Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wy nie zawodziliście”.

Przyszedł bowiem Jan, nie jadł ani nie pił, a oni mówią: „Zły duch go opętał”. Przyszedł Syn Człowieczy, je i pije, a oni mówią: „Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników”.

A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny».

Komentarz do Ewangelii na 14 grudnia:

Słowa Jezusa o dzieciach na rynku, z których jedne w tym samym czasie przygrywają i tańczą, weseląc się, a inne biadają i zawodzą, opisują nam wymownie nastroje Adwentu. W tym samym czasie jesteśmy uczestnikami radości i smutku. Radość pochodzi ze spojrzenia w przyszłość – oczekujemy z nadzieją na przyjście Zbawiciela. Smutek jest wynikiem nostalgii za tym, co utracone – popełniony grzech, odrzucone Boże przykazania.

W naszych uszach w czasie Adwentu pobrzmiewa wezwanie do pokuty za grzechy, a z tego wezwania wypływa radość. Pokuta może dokonać zmiany przeszłości i może także wyklarować przyszłość. Zestawienie dwóch postaci – Jana Chrzciciela i Jezusa – uczy nas, jak łączyć radość nadziei ze smutkiem pokuty, jak łączyć przeszłość i przyszłość w obecnej chwili przeżywanej z Jezusem w liturgii Adwentu.

Czy potrafisz w sobie odczuć smutek z powodu zła popełnionego w przeszłości? Czy żałujesz i chcesz poprawy? Czy potrafisz z nadzieją spojrzeć w przyszłość, którą dotyka Boże miłosierdzie? Spróbuj zrealizować w najbliższym czasie Janowe i Jezusowe wezwanie do pokuty za grzechy. Niech udzieli ci się radość i smutek Adwentu realizujące się w teraźniejszości twojego życia. Jeśli jeszcze nie próbowałeś w tym czasie Adwentu podjąć się pokuty za grzechy, to teraz masz na to czas. Zadziałaj, módl się, wynagrodź zło popełnione, zmień z Bożym Miłosierdziem swoją przyszłość.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *