Ewangelia na 13 listopada 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 13.11.2023 wg św. Łukasza 17,1-6 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu dla jednego z tych małych. Uważajcie na siebie! Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu.

I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu”. Apostołowie prosili Pana: „Dodaj nam wiary”. Pan rzekł: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna”.

Komentarz do Ewangelii na 13 listopada:

Jezus w swojej mowie przypomina nam o realiach życia wiarą. Uświadamia, że takie życie przepełnione jest łaską, ale nie brak w nim również grzechów, które mogą być przyczyną zgorszenia dla innych. Jednocześnie zwraca uwagę na odpowiedzialność za własne czyny i za ich skutki. Poświęć chwilę na refleksję nad swoim życiem, takim, jakie ono jest. Zobacz, do czego prowadzą cię twoje wybory. Jakie odczucia wywołują w twoim sercu?

Współodpowiedzialność to postawa przepełniona miłością. To do niej zaprasza cię Jezus, przypominając o „uważaniu na siebie”. Wyraża w niej troskę nie tylko o własne dobro, ale również bliźniego – także tego, który nie jest dla ciebie „wygodny”. Jak troszczysz się o dobro w relacjach z bliźnimi? Co jest dla ciebie dzisiaj największym wyzwaniem lub wezwaniem do bycia świadkiem miłości?

Przebaczenie, to coś, co uczniom przychodzi z pewnym trudem i wysiłkiem. Zwłaszcza wielokrotne przebaczenie tej samej winy wyrządzonej wobec własnej osoby. Jezus zwraca uwagę na to, aby przebaczać zawsze wtedy, gdy ktoś żałuje swojego czynu i wyraża skruchę. Co tobie pomaga, a co przeszkadza w przebaczaniu innym? Podziękuj Jezusowi za to wszystko, ku czemu pociągnął twoje serce w czasie tej modlitwy. W chwili ciszy popatrz też na twoje wrażliwe serce, którym On cię obdarzył.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *