Ewangelia na 13 listopada 2019 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 13.11.2019 wg św. Łukasza 17, 11-19 z komentarzem:

Zdarzyło się, że Jezus, zmierzając do Jeruzalem, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei.

Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!” Na ten widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom!” A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin.

Jezus zaś rzekł: „Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?” Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

Komentarz do Ewangelii na 13 listopada:

Naprzeciw Jezusa wychodzi dziesięciu mężczyzn. Chcą Go spotkać, ale nie podchodzą. Dlaczego? Bo nie mogą. Trąd powoduje izolację, nie wolno im zbliżyć się do drugiego człowieka, są nieczyści. Pomyśl o sobie i Jezusie i o przestrzeni jaka jest między Wami. Jak blisko do Niego podchodzisz? Kto o tej bliskości lub jej braku decyduje?

Trędowaci nie mogą podejść, ale mogą krzyczeć. Z daleka głośno wołają, prosząc o miłosierdzie. Jezus słyszy, widzi i odpowiada, ale ta odpowiedź nie czyni sytuacji oczywistą. Bo gdy Jezus odchodzi, oni nadal są chorzy. Gdy wyruszają w drogę, ich ciało nadal pokrywają rany. Mimo to idą. Jak ci się podoba taka dynamika uzdrowienia?

Oczyszczenie następuje w drodze. Samarytanin widząc to, wraca. Tym razem podchodzi blisko i padając do nóg Jezusa, dziękuje. A Jezus do niego mówi. Następuje spotkanie, którego owocem jest uzdrowienie. Pozostali idą dalej. Od kapłanów zapewne usłyszą, że są czyści i mogą wrócić do wspólnoty. Ale Jezusa nie spotkają. Może nie wrócili, bo nie mieli pewności, że to Jemu zawdzięczają oczyszczenie? A czy ty masz pewność, co Jemu zawdzięczasz? Proś o serce ufające Bogu i wdzięczne za wszystko, co od Niego otrzymujesz.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *