Ewangelia na 12 października 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 12.10.2017 wg św. Łukasza 11, 5-13 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”.

Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone.

Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą»

Komentarz do Ewangelii 12 października:

Przyjaciel jest nieocenionym darem. Można mu się zwierzyć, prosić go o pomoc, wspólnie z nim wykonywać wiele zajęć czy poruszać w rozmowach trudne tematy. Brak prawdziwego przyjaciela budzi w człowieku tęsknotę. Jednak obecność przyjaciela staje się czymś tak naturalnym, że często niedocenianym. Jak twój przyjaciel wzbogaca twoje życie?

Czasami wystarczy do kogoś podejść i poprosić o pomoc, aby ją otrzymać. To nie musi być osoba z bliskiej rodziny czy wieloletni przyjaciel. Niemało ludzi z chęcią pomaga innym choćby po to, by dali im spokój, albo dlatego, że sami chcą się czuć potrzebni.

Zobacz siebie w swoim środowisku, wśród ludzi, z którymi przebywasz na co dzień. Czy prosisz innych o pomoc bądź przyjmujesz zaoferowane przez nich wsparcie? A jak często tracisz kolejne godziny, próbując samodzielnie rozwiązać problem, któremu potrafiłby zaradzić ktoś z twojego otoczenia? Bóg codziennie towarzyszy ci w drugim człowieku. Codziennie troszczy się o ciebie i twoje potrzeby za pośrednictwem innych ludzi. Proś w tej modlitwie o umiejętność dostrzegania małych gestów dobra, które ktoś wykonał w twoją stronę. Otwórz się na drugiego człowieka i piękno, które ma ci do zaoferowania.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *