Ewangelia na 12 czerwca 2020 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 12.06.2020 wg św. Mateusza 5, 27-32 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła.

I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Powiedziano też: „Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”.

Komentarz do Ewangelii na 12 czerwca:

Jezus często zaprasza do zrobienia czegoś więcej niż to, co nakazane. Powstrzymanie się od cudzołóstwa to podstawowy nakaz moralny. Jednak osoba, która żyje Ewangelią, jest zaproszona do działania bardziej radykalnego. Można przecież grzeszyć swoją postawą, brakiem działania lub myślami. W jaki sposób najczęściej wkracza w twoje życie zło?

Patrzenie i myślenie o innych bez chęci egoistycznego wykorzystania ich jest trudne. Aby osiągnąć taką postawę, potrzebna jest modlitwa, dużo modlitwy, bo przebywanie z Jezusem, który jako jedyny potrafił spoglądać na innych w sposób czysty, potrafi nas przemienić. Czasami, gdy jesteśmy w sidłach zła, jakim może być na przykład pornografia, potrzeba też zdecydowanych działań, stanowczego odrzucenia zła. Poproś Jezusa o tę stanowczość w każdej sytuacji grzechu.

Jezus wspomina także o konsekwencjach przyzwolenia na zło. Żaden grzech nie jest czymś prywatnym, nawet jeśli dotyczyłby najbardziej intymnych spraw. Wpływa on na innych w mniej lub bardziej widoczny sposób, mniej lub bardziej destrukcyjnie. Słuchając ponownie Ewangelii, poproś Jezusa, aby pomógł ci to dostrzec. Panie Jezu, pomóż mi w pokonywaniu mojego grzechu, udziel mi łaski zdecydowania w zatrzymywaniu wszelkich moich tendencji do czynienia zła.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *