Ewangelia na 12 czerwca 2018 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 12.06.2018 wg św. Mateusza 5, 13-16 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata.

Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu.

Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».

Komentarz do Ewangelii na 12 czerwca:

Wy jesteście solą. Wy jesteście światłem. To słówko „wy” nie pozwala uciec w wielogodzinne dyskusje o kondycji Kościoła katolickiego na świecie i w Polsce. Bo „wy” oznacza ciebie i mnie. Jezus mówi do człowieka, którego codziennie rano widzisz w lustrze. On mówi do ciebie.

Ty jesteś solą, która jeśli straci smak, nikomu nie będzie potrzebna. Wyrzucą cię. I to nie będzie chwalebne męczeństwo! Męczennicy giną, bo są znakiem sprzeciwu. Zwietrzałą sól się wyrzuca, bo nic swoją obecnością nie wnosi. Jest nudna i bezużyteczna. Zastanawiałeś się kiedyś nad źródłem tego smaku? Dlaczego jedni ludzie go mają, a inni wietrzeją?

Można też zacząć od innego pytania: czy ty w ogóle chcesz być solą dla ziemi? Sól oczyszcza, konserwuje, daje smak, ale nie może potrawy zdominować, szczypta wystarczy, rozpuści się i jedząc, nikt o soli nie będzie pamiętał. Aż do momentu, gdy jej zabraknie. Czy ty chcesz być solą dla ziemi?

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.