Ewangelia na 11 stycznia 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 11.01.2023 wg św. Marka 1, 29-39 z komentarzem:

Po wyjściu z synagogi Jezus przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej.

On podszedł i podniósł ją, ująwszy za rękę, a opuściła ją gorączka. I usługiwała im. Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto zebrało się u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ Go znały.

Nad ranem, kiedy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: „Wszyscy Cię szukają”. Lecz On rzekł do nich: „Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo po to wyszedłem”. I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy.

Komentarz do Ewangelii na 11 stycznia

Powyższy fragment pochodzi z samego początku Ewangelii św. Marka. Ukazuje skrótowo typowy dzień działalności Jezusa, a w nim uzdrowienie teściowej Piotra z gorączki nie wydaje się bardzo spektakularnym cudem. Zapewne była to stara kobieta, wdowa, ukryta w domu, która w świecie żydowskim niewiele znaczyła. Patrząc na tę scenę oczyma wyobraźni, pomyśl co powoduje, że zwracasz na coś uwagę. Wieczorem, patrząc na miniony dzień, które rzeczy pamiętasz?

Ten krótki opis, w którym Jezus podchodzi do teściowej Piotra, wyciąga rękę i podnosi ją, jest bardzo ważny. Uzdrowienie dokonuje się w ciszy, poprzez kontakt. Nie ma tu żadnej wypowiedzianej formuły, zewnętrznych znaków dla zgromadzonych. Jest bliskość i dotyk. Poszukaj w swoim życiu takich momentów, kiedy czułeś bliskość Boga. Jak opisałbyś te momenty?

Za chwilę jeszcze raz usłyszysz tekst Ewangelii, w którym jest wiele obowiązków, spotkań z ludźmi, zmagania i trudu znalezienia dobrego czasu na modlitwę. Spróbuj wyobrazić sobie Jezusa godzina po godzinie i zastanów się, do czego cię dziś zaprasza. Na koniec porozmawiaj z Jezusem jak z przyjacielem o tym, co było dzisiaj najważniejsze dla ciebie w tej modlitwie.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *