Ewangelia na 11 lutego 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 11.02.2023 wg św. Marka 8, 1-10 z komentarzem:

W owym czasie, gdy znowu wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: „Żal Mi tego tłumu, bo już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. I jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze, bo niektórzy z nich przyszli z daleka”. Odpowiedzieli uczniowie: „Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?” Zapytał ich: „Ile macie chlebów?” Odpowiedzieli: „Siedem”.

I polecił tłumowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je podawali. I podali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo, i polecił je rozdać. Jedli do syta, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów.

Było zaś około czterech tysięcy ludzi. Potem ich odprawił. Zaraz też wsiadł z uczniami do łodzi i przybył w okolice Dalmanuty.

Komentarz do Ewangelii na 11 lutego

Jezus chce nakarmić tłum ludzi, którzy przy Nim trwają od kilku dni. Wie, że pokarm cielesny jest im potrzebny, by wyruszyli w drogę do domów. Pyta uczniów, ile mają jedzenia. Uczniowie patrzą z zaniepokojeniem i zdziwieniem na Jezusa. Mają tylko siedem chlebów dla około czterech tysięcy ludzi. Pomyśl o swoim życiu i sytuacji, w której miałeś czegoś zdecydowanie za mało.

Jezus się tym nie martwi, jakby nie widział tych dysproporcji, tylko dziękuje Bogu za te siedem chlebów. Następnie robi coś szalonego – podaje chleby uczniom, by dawali je ludziom. To samo robi z kilkoma rybkami, które mieli. W efekcie każdy je do syta. Zastanów się, co jest twoim chlebem i rybką. Podziękuj za nie.

W postawie wdzięczności mało zamienia się w dużo, a dziękczynienie rodzi hojność i wielkoduszność. Jezus nakarmił innych swoją wdzięcznością za to, co miał. Rozmnożenie chleba i ryb odbyło się za pośrednictwem uczniów i ludzi, którzy przekazywali jedzenie z rąk do rąk. Pomyśl, komu możesz przekazać swoje „za mało”, by podzielić się tym z innymi? Na koniec tej modlitwy podziękuj za zwykłe, codzienne rzeczy, np. za to, że mogłeś się dziś znów obudzić.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *