Ewangelia na 1 września 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 1.09.2017 wg św. Mateusza 25, 1-13 z komentarzem:

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne będzie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych.

Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: „Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie”. Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: „Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną”. Odpowiedziały roztropne: „Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie”.

Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: „Panie, panie, otwórz nam!” Lecz on odpowiedział: „Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was”. Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny».

Komentarz do Ewangelii 1 września:

Dziesięć panien wyczekuje z utęsknieniem spotkania z Oblubieńcem. Nic o nich nie wiemy. Nie znamy ich wieku, pochodzenia, nie wiemy, jak wyglądają. Wiemy, że mają lampy, a część ma również zapas oliwy. Przyjrzyj się teraz swojej lampie, jak wygląda? Czym jest oliwa, która pozwala jej płonąć, i czy masz jej zapas?

Nadchodzi północ i słychać okrzyk zapowiadający nadejście pana młodego. Nie ma znaczenia, czy panna jest młoda, czy stara, elegancka czy w dżinsach i swetrze, rozmowna czy milcząca. Liczy się tylko to, czy jej lampa płonie. Czy Oblubieniec powie: „znam Cię”, a ona z radością odkryje, że i On nie jest jej obojętny. A czy twoja lampa nadal płonie? Czy nie zabrakło ci oliwy? Gdy przychodzi Pan Młody, Chrystus, kończy się okres oczekiwania. Następuje upragnione spotkanie.

Opowiedz Jezusowi o swojej lampie i zapasie oliwy, o tym, czym one są dla ciebie. Porozmawiaj o tym, czego jeszcze ci brakuje i o tym, czego masz pod dostatkiem. Nie bój się prosić, ani dziękować. On jest teraz przy Tobie, aby cię wysłuchać.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *