Ewangelia na 30 sierpnia 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 30.08.2017 wg św. Mateusza 23, 27-32 z komentarzem:

Jezus przemówił tymi słowami: «Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa.

Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych  oraz mówicie: „Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie bylibyśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków”.

Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków. Dopełnijcie i wy miary waszych przodków!»

Komentarz do Ewangelii 30 sierpnia:

Usłyszeliśmy, jak Jezus wytyka w ostrych słowach obłudę faryzeuszy i uczonych w Piśmie. On nie patrzy na to, co zewnętrzne i pozorne, lecz przenika do głębi ludzkie serca. Czy boisz się takiego czujnego spojrzenia Pana? Czy chciałbyś coś ukryć przed Jego wzrokiem?

Faryzeusze uważali, że skoro przestrzegają prawa, to nie można im niczego zarzucić. Jezus wiedział jednak, co tak naprawdę jest w ich wnętrzu i nie wahał się nazwać tego po imieniu. Jaka jest twoja postawa? Czy potrafisz przyznać się do swoich słabości i grzechów? A może wydaje ci się, że nie masz sobie nic do zarzucenia?

Faryzeuszy zaślepiła pycha, zabrakło im pokory i zwykłej ludzkiej uczciwości. Pierwszym krokiem do tego, by Pan mógł dotknąć twojego serca i zacząć je przemieniać, jest pokorne przyznanie się do swojej słabości i niemocy. Nie ma sensu udawać, że jesteś doskonały i samowystarczalny. Tylko z Bożą pomocą możesz osiągnąć pełnię swojego człowieczeństwa. Poproś Boga o to, by twoje serce zawsze było wolne od pychy i obłudy. Niech postawa faryzeuszy nigdy nie zagości w twoim życiu.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *