Ewangelia na 16 września 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 16.09.2017 wg św. Łukasza 6, 43-49 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało.  Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.

Czemu to wzywacie Mnie: „Panie, Panie!”, a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany.

Lecz ten, kto usłyszał, a nie wypełnił, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. Gdy rzeka uderzyła w niego, od razu runął, a ruina owego domu była wielka».

Komentarz do Ewangelii 16 września:

Dla nas ważne jest to, jak widzą nas inni. Ale nie szata zdobi człowieka. Ludzie powinni widzieć nasze dobre czyny i za nie uwielbiać Boga, a nie nas… Trudno to zaakceptować. Łatwo jest mówić zamiast robić, wystarczy włączyć telewizor… I takie łatwe sukcesy cieszą. Ale to nie jest Boża ekonomia.

Dobre owoce… W czasach Jezusa były to na przykład figi i winogrona. Czym chciałbyś dziś poczęstować swojego brata? Wyhodowanym samemu jabłkiem czy orientalnym owocem z supermarketu? Fast-foodem czy domowym obiadem? Wiadomo, teraz są inne czasy. Ale natura człowieka pozostała taka sama. Jeśli w skarbcu twojego serca jest dobro, możesz uszczęśliwić drugiego także hot-dogiem.

Jaki jest twój dom? Nie chodzi o wygląd i metraż… Czy każdy znajdzie w nim: talerz zupy, twój czas na rozmowę, radość, z wizyty przyjaciół? Jeśli inni przychodzą do ciebie po radę, mądrość, modlitwę, to znaczy, że masz mocny fundament, Boży fundament, który utrzyma twój dom, twoich bliskich w bezpieczeństwie. Codziennie stajemy przed wyborami: którędy pójść, co wybrać… Dobry wybór poznasz po owocu, który będzie cieszył także twego brata… Proś Boga o mądrość serca, by twoje życie było owocne.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *