Ewangelia na 24 stycznia 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 24.01.2017 wg św. Marka 3, 31-35 z komentarzem:

Nadeszła Matka Jezusa i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie».

Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia.

Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką».

Komentarz do Ewangelii 24 stycznia:

Przyjrzyj się jeszcze raz ludziom zgromadzonym wokół Jezusa: kim są? Ilu z nich jest prawdziwie zainteresowanych Jego nauczaniem, a ilu to przypadkowi gapie, próbujący jakoś wypełnić swój czas? Wreszcie zobacz siebie w tej grupie: dlaczego tam jesteś? Co cię przywiodło? Jak reagujesz?

Często, gdy myślimy o ludziach, którzy słuchają nauczania Pana Jezusa, łatwo wyobrażamy sobie karykaturę sceny z domu Marii i Marty: ludzi tak zasłuchanych w słowa Jezusa, że nie zauważają tego, co się wokół nich dzieje. Dzisiejsza Ewangelia wskazuje jednak, że słuchacze nauczania Chrystusa pozostają otwarci także na tych, którzy z różnych powodów są dalej od Niego, nie mogą do Niego dotrzeć, a chcieliby Go spotkać. Mówią Mu o takich ludziach. Zastanów się, które zachowanie jest ci bliższe: to karykaturalne czy to z dzisiejszego słowa Bożego?

Pan Jezus wskazuje nam sposób, w jaki stajemy się jego bliskimi: mamy pełnić wolę Bożą. Może nas przerażać, że to trudne, wielkie i nieosiągalne zadanie. Jednak najczęściej nie będzie to takie odległe: wystarczy tylko dobrze przeżywać tą naszą zwykłą codzienność, sumiennie spełniać swoje obowiązki.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *